קנאביס רפואי

כל מה שרצית לדעת על קנביס רפואי; אחד מהצמחים הנחקרים ביותר במדע.

צמח הקנאביס (Cannabis) הוא הסוג הידוע ביותר מבין 11 סוגים של צמח ממשפחת הקנביים. על חלוקת הקטגוריות המקובלת כיום, סוג הקנאביס כולל מין יחיד, בשם קנאביס סאטיבה (Cannabis L. Sativa), שבתוכו מבחינים ב-3 תתי-מינים עיקריים, הנבדלים זה מזה במבנה, ברקע הגנטי ובכמות המטבוליטים שהם מייצרים:

איור של עלה קנאביס סאטיבה (כחול כהה)

קנאביס סאטיבה

איור של עלה קנאביס אינדיקה (כחול כהה)

קנאביס אינדיקה

איור של עלה קנאביס רודראליס (כחול כהה)

קנאביס רודראליס

בצמח הקנאביס קיימים יותר מכ-500 תרכובות כימיות שונות, הנחלקות ל-3 משפחות של מטבוליטים צמחיים:

 • פיטו-קנבינואידים 1Phyto-Cannabinoids
 • טרפנואידים 2Terpenoids
 • פלבנואידים 3Flavonoids

החומרים הפעילים

עד כה זוהו מעל ל-140 פיטו-קנבינואידים ועדיין לא בטוח שכולם זוהו. שני הקנאבינואידים העיקריים, אשר נחקרו בצורה נרחבת יחסית לאחרים, הם טטרהידרוקנבינול (THC) – אשר נחשב כבעל השפעות פסיכו-אקטיביות, וקנבידיול (CBD), שנחשב כיחסית בטוח מבחינה פסיכואטיבית.

שימושים רפואיים

קנאביס הוא אחד מהצמחים הנחקרים ביותר במדע. הידע והעדויות על יתרונותיו הקליניים הולכים ומצטברים עם השנים.

מחקרים מצביעים על כך ששימוש נכון בקנאביס רפואי עשוי לסייע בהפחתת עוצמת הכאב, בשיפור איכות השינה והארכת משך השינה ובשיפור התיאבון.

מעט מדינות מאשרות שימוש בקנביס רפואי למטרות רפואיות, ביניהן (רשימה חלקית): אוסטרליה, קנדה, דנמרק, גרמניה, בריטניה, מלטה וכמובן – ישראל. במדינות רבות נפוץ שימוש חברתי (recreational) עם גראס רפואי.

קנאביס רפואי בישראל

בישראל, מי שמרכז את תחום השימוש בקנאביס רפואי הוא משרד הבריאות, דרך יחידת הקנאביס הרפואי (היק”ר) של משרד הבריאות. באמצעות נוהל 4106, היק”ר מתווה את המחלות, המצבים הרפואיים וההתניות לקבלת רישיון לצריכת קנאביס רפואי ומוביל את כל נושא ההמלצה הרפואית לטיפול עם קנביס ומתן הרישיונות. נכון ליוני 2023 ישנם למעלה מ-125 אלף בעלי רישיון פעיל לקנביס רפואי5. צורות המתן המאושרות לשימוש בקנביס רפואי הן: בשאיפה, באמצעות משאף, מכשירי אידוי (וייפורייזרים) ועישון ; או בבליעה, באמצעות מיצוי קנביס מהול בשמן (שמן עשיר ב-CBD או שמן עשיר ב-THC).

מהן החששות שמעלה הטיפול בקנביס רפואי?

לשימושיו של הקנביס הרפואי יש היסטוריה ארוכה. השפעתו הטיפולית מתועדת ברפואה העממית כבר אלפי שנים. למרות זאת, והעובדה שגם הרפואה המתקדמת מכירה בעדויות ובממצאים מחקריים לכך שהקנביס מסייע להקלה בתסמינים ובמצבים רפואיים, הוא עדיין מוגדר במרבית המדינות כ”סם מסוכן” ואסור לשימוש ללא רישיון בתוקף. עיקר החששות כנראה נובעות מהסיבות הבאות:

 • קושי לקבוע מינון סטנדרטי (סיכון לחשיפה למינון יתר שמגדיל את הסיכוי לתופעות לוואי)
 • חוסר אחידות בטיפול: כל מטופל עשוי לצרוך קנביס שונה (הרכב וריכוז חומרים פעילים שונה) בכל נטילה
 • תופעות לוואי פסיכואקטיביות
 • התמכרות לקנביס
 • סטיגמה חברתית שלילית
 • מחקר מוגבל, כנראה בעיקר בגלל שתי הסיבות הראשונות שנמנו למעלה: אחידות החומר ומינון מדיד.
 1. Berman, P., Futoran, K., Lewitus, G. M., Mukha, D., Benami, M., Shlomi, T., & Meiri, D. (2018). A new ESI-LC/MS approach for comprehensive metabolic profiling of phytocannabinoids in Cannabis. Scientific reports, 8(1), 14280.
 2. Shapira, A., Berman, P., Futoran, K., Guberman, O., & Meiri, D. (2019). Tandem mass spectrometric quantification of 93 terpenoids in cannabis using static headspace injections. Analytical chemistry, 91(17), 11425-11432.
 3. Ross, S. A., ElSohly, M. A., Sultana, G. N., Mehmedic, Z., Hossain, C. F., & Chandra, S. (2005). Flavonoid glycosides and cannabinoids from the pollen of Cannabis sativa L. Phytochemical Analysis: An International Journal of Plant Chemical and Biochemical Techniques, 16(1), 45-48.
 4. https://www.health.gov.il/hozer/CN_106_2019.pdf
 5. https://www.gov.il/BlobFolder/reports/licenses-status-june-2023/he/subjects_cannabis_docs_licenses-status-june-2023.pdf‏

SyqeAir - משאף מדיד ומחסנית לקנאביס רפואי

להפתחה מהירה בעוצמת כאב כרוני ממקור עצבי
ולשיפור איכות השינה

במינימום תופעות לוואי פסיכואקטיביות

בלחיצת כפתור,
בלי הכנות מוקדמות

בליווי אחות חינם

(שווי ההטבה 1,450 ₪)

לשמירה על תפקוד תקין בשגרה ולאיכות חיים מיטבית בצל הכאב

שאלות ותשובות

איזה קנביס יש במחסנית?

קנביס רפואי מזן Bedrocan® Sativa T20C4. זן שגדל בתנאי בקרת האיכות המחמירים בעולם הקנביס (EU GMP), בחדרים סטריליים ובתנאי פיתוח וגידול ששומרים על הרכב חומרים הדיר – שניתן לחזור עליו שוב ושוב מאצווה לאצווה. כך שהמטופל מקבל תמיד את אותו הקנביס.

משאף SyqeAir מיועד לשימוש עם מחסנית סאיקי בלבד ולא ניתן להכניס אליה תפרחת אחרת או שמן.

כמה קנאביס יש במחסנית?

בכל מחסנית ישנם 0.81 גרם קנאביס רפואי מתפרחת קנאביס גולמית שעברה שינוי מבני. מאחר ומדובר בטכנולוגיה פורצת דרך, מתקדמת יותר מאידוי, בוודאי ואף יותר מעישון, כמות החומר הפעיל במהלך הטיפול במשאף הרפואי SyqeAir נמדדת לפי מינון החומרים הפעילים הנספגים בדם ברמת מיקרוגרם למילילטר, ולא במשקל הצמח.

איך מוציאים אישור, רישיון ומרשמים לקנאביס רפואי?

הסמכות למתן רישיון לשימוש בקנאביס רפואי היא באחריות מנכ”ל משרד הבריאות או מי שהוסמך על ידו. לפרטים, ניתן להיכנס לקישור.

יש לי רישיון לקנאביס רפואי בתפרחת ובמיצוי, האם צריך להוציא רישיון מיוחד למשאף הרפואי SyqeAir?

החל מחודש מארס 2022, מטופלים בעלי הרישיונות לתפרחות: T20C4 | T10C2 | T15C3 יכולים, תחת אותו רישיון, להמיר את תפרחות הקנאביס במחסניות של סאיקי, לשימוש עם המשאף המדיד לקנביס רפואי SyqeAir. את המשאף ניתן לרכוש במעמד רכישת המחסנית.

לפני הרכישה הראשונה חובה להתייעץ עם אחות מוסמכת של חברת סאיקי, בחיוג למוקד שירות לקוחות 2064*. שיחה מקדימה תעזור להגדיר את ההתאמה לטיפול ולקבוע את מספר המחסניות שיש לרכוש תחת המרשם לתפרחות. במעמד השיחה, תיקבע פגישה להדרכה בתפעול המשאף ותחילת הטיפול באמצעות המשאף והמחסנית.

מה צריך לעשות כדי להמיר תפרחת במחסנית סאיקי?

אחרי שיחה מקדימה עם אחות, פשוט מציגים את המרשם והרישיון הקיימים בפני הרוקח/ת ומבקשים מחסנית של סאיקי במקום תפרחת, וכמובן לרכוש את המשאף.

לקבלת מסרון עם ברקוד המרה עבור הרוקחים יש לחייג למוקד שירות הלקוחות שלנו: 2064*.

ממי אתם קונים את הקנאביס הרפואי?

סאיקי רוכשת את הקנאביס מחברת Bedrocan ההולנדית, המגדלת ומשווקת קנאביס איכותי שגדל בתנאים קליניים תחת פיקוח מחמיר (GMP). מה שמיוחד בקנאביס שלהם והסיבה שבזכותה אנחנו מייבאים קנאביס מהם, היא שריכוז החומרים הפעילים בקנאביס הוא אחיד. ורק בריכוז אחיד אפשר לתת למטופלים מינון קבוע ולקבל השפעה אחידה בכל שימוש (במקום התופעה של “פעם משפיע ופעם לא”).

באיזה זני קנאביס אתם משתמשים?

הקנאביס במחסניות סאיקי הוא מזן עתיר ב-THC, שנמצא יעיל עבור מטופלים הסובלים מכאב כרוני ממקור עצבי. הקנאביס גדל בתנאי גידול קפדניים ומפוקח משלב הגנטיקה ועד ההובלה, על מנת להבטיח את איכותו ואת אחידות ריכוז החומרים הפעילים.

למה יש לכם רק זן אחד?

כחברת מד-טק, אנחנו בסאיקי מדיקל נחושים לספק טיפול אחיד למטופלינו. מבדיקות שערכנו, Bedrocan היא חברת הקנאביס היחידה בעולם, כרגע, שמספקת זן קנאביס יציב מבחינה כימית, נקי ממזהמים ומעובשים וגדל ללא ריסוס כימי.

אם יש לכם רק זן אחד, איך אוכל לישון בלילה?

עד כה, מתוך מאות מטופלים במשאף SyqeAir רובם מדווחים על שיפור באיכות השינה שלהם.

מה מבדיל את חברת סאיקי משאר חברות הקנאביס? הרי גם הקנאביס שלהן נחשב לרפואי

סאיקי איננה חברה לקנאביס, אלא חברת מד-טק שפיתחה טכנולוגיה פורצת דרך למתן טיפולי בשאיפה. אנחנו מאמינים שזו האחריות שלנו לצמצם את כמות הכאב והסבל בעולם ונחושים למצוא את הדרך הרפואית, הבטוחה, היעילה, העקבית והנוחה ביותר לטיפול בקנאביס הרפואי. משאף SyqeAir מציב סטנדרט רפואי חדש: טיפול מדיד בקנאביס רפואי בשאיפה, המתבסס על מחקרים קליניים המוכיחים את יעילותו ובטיחותו.

אני רוצה לקבל מכם ניוזלטר דו חודשי!

תשלחו אותו בבקשה אל:

דילוג לתוכן