חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהימנות הדיוק בציון ריכוזי ה-THC באריזות מוצרי קנאביס בארה”ב

נכון ליולי 2022, 37 מדינות בארה”ב אישרו את השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים (Medical cannabis), כאשר באותו הזמן 19 מדינות אישרו שימוש גורף בקנאביס עבור האוכלוסייה הבוגרת (Recreational cannabis). במרבית המדינות, החברות שמייצרות את מוצרי הקנאביס נדרשות לדווח על ריכוז הטטרה-הידרו-קנביול (THC) במוצריהם על גבי האריזה. יצרני הקנאביס מציינים על האריזה את הריכוז הממוצע או את טווח הריכוזים של ה-THC מסך המשקל היבש של הקנאביס. יחד עם זאת, הדיוק של הריכוז המוצהר על גבי האריזה הוא לא תמיד מהימן.
מספר מחקרים שנעשו בעבר העלו חשש שהריכוז המוצג על גבי האריזה למטופלים אינו מדוייק ושחברות הקנאביס מנפחות את הריכוז המוצג על ידי lab shopping (כלומר, מריצים ניתוחים בכמה מעבדות במקביל והתוצאה שיוצאת להם הכי טובה מפרסמים אותה). יש לציין שכמו בישראל, גם בקולורדו, אחוז ה-THC במוצר קובע את מחירו, לרוב אחוז גבוה יותר יהיה במחיר גבוה יותר.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את המהימנות והדיוק של ריכוזי ה-THC המצוינים על גבי האריזות של מוצרי הקנאביס.

במחקר זה עשו מעקב מסודר אחר 23 מוצרי קנאביס מ-10 דיספנסריס (חנויות מורשות למכור מוצרי קנאביס שונים) במדינת קולורדו. בדיקת ריכוז ה-THC בוצעה במעבדה מוסמכת בעזרת בדיקה בשיטת ה-HPLC. הריכוז הנבדק הושווה לעומת התווית (לייבל) על גבי האריזה של המוצר.

הריכוז של ה-THC בבדיקת המעבדה היה נמוך בממוצע ב-23% לעומת הריכוז שנכתב על גבי האריזה. בארבע מהדגימות לא נמצא שוני מובהק בין הריכוז המצוין על גבי האריזה לבין הריכוז שהתקבל במעבדה מוסמכת. דגימה אחד נפסלה בגלל אי יכולת לבצע בדיקה.
בבדיקה של 18 מהדגימות (78%) נמצא ריכוז נמוך יותר של THC בבדיקת המעבדה לעומת ריכוז ה-THC שהוצג על גבי האריזה. מתוך 18 דגימות אלה, 13 דגימות הציגו ריכוז של THC נמוך ב-30% לפחות.
באופן כללי, כ-70% מהמוצרים שנבדקו הראו ערכים נמוכים ב-15% ומעלה מהריכוז שהוצג בתווית.

החוקרים סיכמו את הממצאים ממחקרם בכך שהריכוז של ה-THC שהוצג על גבי האריזה היה נמוך בצורה מובהקת לעומת ריכוז ה-THC שהתקבל במעבדה המוסמכת. בנוסף, החוקרים סיכמו בדרישה לרגולציה ופיקוח הדוקים יותר על חברות הקנאביס היות ובנטילה של מטופלים, שינויים בריכוז החומרים הפעילים יכול להשפיע בצורה מהותית על יעילות הטיפול.

סיכום של ד”ר יהושוע (שוקי) אבירם, דירקטור התחום הקליני בסאיקי:

זהו מחקר מעניין מאוד, בעיקר מההיבט של מהימנות הדיווח של היצרן ללקוח. בדרך כלל ללקוח אין כלי אחר לבדוק את מהימנות המוצר פרט למה שמצויין על גבי אריזה מלבד לסמוך על היצרן ועל הרשויות הרגולטוריות שיעשו את עבודתן. יחד עם זאת, היה רצוי גם לציין האם האריזה של מוצרי הקנאביס תאמה את הסטנדרט המקובל, האם אוחסנה כראוי וכמה זמן עבר בין תאריך היצור לתאריך המדידה, זאת משום שכנראה ישנה גם השפעה משמעותית לטווח הזמן שעובר בין המדידה של המגדלים שנעשית במעבדה לזמן שנעשה במחקר והירידה בריכוז היא בחלקה (סביר להניח) בשל דגרגציה של THCA ל-THC ומ-THC ל-CBN.

לכן, אני הייתי ממליץ לאותם המגדלים לדווח על טווח הדגרגציה של המרכיבים שהם בודקים לכל אורך חיי המדף של המוצר כפי שאני עשיתי עבור המחסניות הייעודיות למשאף SyqeAir, בהן הראיתי שלמרות הדגרגציה, המינון המנודף מהמשאף, נשאר יציב והמטופלים מקבלים את הטיפול בצורה יציבה לאורך כל חיי המדף של המחסנית.

לקריאת המחקר המלא (באנגלית)>>

 

Schwabe AL, Johnson V, Harrelson J, McGlaughlin ME. Uncomfortably high: Testing reveals inflated THC potency on retail Cannabis labels. PLoS One. 2023 Apr 12;18(4):e0282396.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משאף ומחסנית SyqeAir

להפחתה מהירה בעוצמת כאב עצבי כרוני1, במינימום תופעות לוואי2-3 – לשיפור איכות השינה ואיכות החיים3-4.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר

  1. Almog, S, et al. (2020). European Journal of Pain, 24( 8 ), 1505-1516.
  2. Aviram, J, et al. (2021). European Journal of Pain, 25(2), 359-374.   בהשוואה לצורות המתן האחרות
  3. Aviram, J, et al. (2022). PAIN Reports, 7(3), e1011.   לאחר 120 יום טיפול במשאף
  4. Aviram, J, et al. (2023). Pharmaceuticals, 16(10), 1426.

אני רוצה לקבל מכם ניוזלטר דו חודשי!

תשלחו אותו בבקשה אל:

דילוג לתוכן