חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

100% מימון בלי לשלם ולחכות להחזרים, ברכישת משאף ומחסניות SyqeAir לנכי כוחות הביטחון

לוגו ביטאון הלוחם

מהי פוסט טראומה?

פוסט טראומה, הפרעת דחק בתר-חבלתית- PTSD (Post-Traumatic Stress Disorder) היא אבחנה פסיכיאטרית קשה שיכולה להופיע גם חודשים עד שנים לאחר החשיפה למאורע טראומטי. שכיחותה באוכלוסייה הכללית עומדת על 6-7%, כאשר בקרב אוכלוסיות שנחשפו לאירועים פסיכולוגיים קשים שכיחותה עולה ל-125%. תסמיניה הבולטים הם: פלשבקים מהאירוע הטראומטי וחווייתו מחדש (בצורה ממשית), ערנות יתר, עצבנות, סיוטי לילה, הימנעות מהסביבה, מאנשים או מטריגרים המזכירים את המאורע, מחשבות אובדניות ועוד.
הטיפולים הקונבנציונליים נחלקים בין טיפולים רגשיים/קוגניטיביים/התנהגותיים בהתייחסות לטראומה עצמה, טיפול תרופתי לתסמינים, טיפולים אלטרנטיביים שונים, היפנוזה ועוד. מוצא נוסף להפחתת התסמינים הוא קנביס רפואי.

 

האם הקנביס הרפואי עוזר להפחתת תסמיני פוסט טראומה?

PTSD היא מהתסמונות הנפוצות ביותר שמטופלות באמצעות קנביס רפואי, בעולם. נכון להיום, הצטברו עדויות ומחקרים התומכים
ביכולתו של הקנביס להקל על הסימפטומים של התסמונת, לשפר את איכות החיים ואף לרפא ולמנוע נזקים ותופעות לוואי.
שיפור בתסמיני PTSD בזכות צריכת קנביס רפואי הוצגו בסקירת מאמרים רפואיים של מרון ובוסט בכתב העת International Surgical Neurology, ב-2018. החוקרים טענו, על סמך שבעה מחקרים שהתפרסמו בשנים 2011-22015, שצריכת קנביס רפואי קשורה להפחתת רמת החרדה ומצבי דחק בקרב חולי PTSD.
דו”ח עדכני על מספר רישיונות לקנביס בישראל (דצמבר 2022)3 מראה כי מתוך קצת יותר מ-123,000 בעלי רישיונות, כמעט 19 אלף מהם עבור PTSD. ההערכה שכ-3000 מהם מטופלי משרד הביטחון.

 

הפחתה בתדירות סיוטי הלילה ורמת החרדה לצד שיפור באיכות השינה

ב-2022 התפרסמו מחקרים שבחנו קשר בין שימוש בקנביס רפואי ותסמיני PTSD, ומצאו שיפור במדדי התפקוד, הדיכאון, החרדה והשינה. מחקר נתונים קיימים שפרסמו החוקרים פילאי וחבריו מאוניברסיטת לונדון בדק את איכות החיים של 162 מטופלי PTSD מתוך מאגר לאומי של צרכני קנביס רפואי באנגלי ה. תוצאות המחקר הראו שיפור מובהק ברמות התפקוד, החרדה, איכות השינה ואיכות החיים – לאחר 6 חודשים. תופעות הלוואי השכיחות ביותר שדווחו היו חוסר שינה (כ-12%), עייפות (כ-12%), כאב ראש (כ-9%) ויובש בפה (כ-9%)4.
במחקר תצפיתי אחר שנערך באוניברסיטת חיפה, נבחן (במשך שבועיים) הקשר בין איכות השינה ושימוש בקנביס רפואי בקרב מאובחני PTSD. ממצאים גילו ירידה בתדירות הסיוטים בשינה, במיוחד ככל שהתקצר פרק הזמן בין הנטילה לתחילת ההירדמות5.

 

האם הטיפול בקנביס גורם להתמכרות בקרב מטופלי PTSD?

זו שאלה מורכבת; השאלונים לבדיקת פיתוח התלות בקרב צרכני קנביס פותחו בהתייחס לצריכה חברתית (recreational) ולא לצריכה רפואית. לכן רופאים רבים לא מסכימים עם הקביעות שנמצאו6. אין נתונים לגבי מטופלי קנביס ברישיון, משערים שבקרב צריכה חברתית כ-9-10% מהצרכנים יפתחו תלות7,8. סימנים וסימפטומים של התמכרות לקנביס אינם שונים מאלו המאפיינים התמכרות לחומרים ממכרים אחרים. נתון מעניין הוא ששיעור המכורים למוצרי טבק בקרב מעשני קנביס גבוה ביחס לכלל האוכלוסייה, ועמד (בתחילת המילניום) על כ-50% מכלל משתמשי הקנביס7.
המכון לאיכות ברפואה (מל”ר) בהסתדרות הרפואית בישראל טוען שהסיכוי להתמכרות גבוה יותר ככל שהצריכה גבוהה יותר. לפי המל”ר, ניתן לזהות התמכרות, בין היתר, עפ”י בקשות תכופות להעלאת המינון, במיוחד במינונים מעל 60 גרם לחודש, לזני קנביס עתירי 8THC.

 

משאף SyqeAir – “כל האפקט המרגיע בלי ההתמכרות וההזיות.”

25 שנה חלפו מאז שאייל רייניך יצא מלבנון, אבל לבנון לא עזבה אותו לרגע. הוא השתחרר מהשירות הצבאי הקשה עם פציעות אורתופדיות מרובות ועבר סדרת ניתוחים שגזרו עליו חיים במוגבלות פיזית קשה. הטראומה הנפשית התפרצה שנים אחרי השחרור, ככל הנראה בעקבות תקופה ארוכה שבה חבריו והוא היו אחראיים על הטיפול העדין בגופות חללי צה”ל שהושבו לארץ. אייל גם היה עד ראייה להתרסקות מסוקי היסעור (אסון המסוקים, 1997), שבו איבד שישה מחבריו. לאחר שנים של כאב והתנגדות עקרונית לקנביס רפואי, אייל התחיל טיפול באמצעות משאף SyqeAir ומחסניות הקנביס.
“השאיפה הראשונה הפכה אותי לרגוע ולמרוכז. מזמן לא היה לי דבר כזה. ירידה של 2 נקודות בכאב (בסולם של 0-10), שזה משמעותי עבורי, ובלי התמסטלות.” אייל מודה שהטיפול בפוסט טראומה חייב להיות לעומק. המשאף של סאיקי לא פתר אותה לגמרי אבל הוא מיתן את הכאבים הפיזיים והרגשיים ומהווה כלי חשוב בהתמודדות עם המצב. “משאף SyqeAir הוא חלק גדול מהפתרון וההחלמה. הרבה פחות כאבים, הרבה פחות מחשבות אובדניות, פחות סיוטים והפרעות שינה – המשאף מיתן את הכול. לראשונה מזה שנים אני רגוע ומרוכז וללא תופעות לוואי. כל האפקט המרגיע בלי ההתמכרות וההזיות.”

 

לכתבה המקורית בגיליון 291 של ביטאון הלוחם >>

לנכי משרד הביטחון המוכרים ע”י משרד הביטחון. בהתאם להתוויות המאושרות ע״י משרד הבריאות. השימוש במשאף מותנה בהמלצת רופא וברישיון לשימוש לקנביס רפואי של משרד הבריאות, בהתאם לדרישות הדין. נבדק מחקרית. אין באמור משום המלצה רפואית. לבעלי רישיון למחסנית למשאף מסוג Sativa T20C4.

[1] Ressler K. et al. (2022). Nature Reviews Neurology, 18(5), 273-288.
[2] Maroon J. et al. (2018). Surgical Neurology International, 9.
[3] נתונים עדכניים מרישיונות מטופלים היחידה לקנביס רפואי (יק”ר), דצמבר 2022.
[4] Pillai M. et al. (2022). Expert Review Neurotherapeutics, 10. 1-10.
[5] Lauf S. et al. (2023). European Journal of Pain, 00. 1-14.
[6] Budney J. et al. (2007). Addiction Science & Clinical Practice. 4-16.
[7] Aviram J. et al. (2022). Journal Pain Reports, 7(3).
סילביו ב ושות’. ההסתדרות הרפואית בישראל, המכון לאיכות ברפואה (2022) [8].

משאף ומחסנית SyqeAir

להפחתה מהירה בעוצמת כאב עצבי כרוני1, במינימום תופעות לוואי2-3 – לשיפור איכות השינה ואיכות החיים3-4.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר

  1. Almog, S, et al. (2020). European Journal of Pain, 24( 8 ), 1505-1516.
  2. Aviram, J, et al. (2021). European Journal of Pain, 25(2), 359-374.   בהשוואה לצורות המתן האחרות
  3. Aviram, J, et al. (2022). PAIN Reports, 7(3), e1011.   לאחר 120 יום טיפול במשאף
  4. Aviram, J, et al. (2023). Pharmaceuticals, 16(10), 1426.

אני רוצה לקבל מכם ניוזלטר דו חודשי!

תשלחו אותו בבקשה אל:

דילוג לתוכן