חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סקירה של מחקרים על ניסיון שלילי של מטופלים עם קנאביס רפואי

בעולם ישנן מספר מדינות בהן קנאביס מאושר לשימוש לצרכים רפואיים. יחד עם זאת, במדינות בהן מאושר שימוש בקנאביס במהלך טיפול הרפואי, ישנן הגדרות שונות לגבי אופן הרישום של קנאביס למטרת הטיפול: בחלק מהמדינות רופא ממליץ על שימוש בקנאביס לצורכי הטיפול למשרד הבריאות ומחכה לאישורו כאשר במדינות אחרות רופא רושם מרשם לקנאביס באופן עצמאי. מלבד השוני בנושאים רגולטורים כמו אופן הרישום של מוצרי קנאביס על ידי רופאים, במחקרים שונים, נבדקות שאלות הקשורות ליעילות ובטיחות הטיפול בקנאביס רפואי.מטרת סקירת הספרות הנוכחית הייתה לבחון את שאלות הקשורות לחוויה השלילית של השימוש בקנאביס לצורכי טיפול רפואי.

מחקר זה בוצע בסגנון סקירת ספרות שיטתית. לסקירה נכנסו מחקרים מתוך מאגרי מידע גדולים כמו PubMed, PsycINFO, EMBASE. בסקירה נכללו רק מחקרים אשר בדקו את מוצרי הקנאביס שניתנו על ידי רופא בלבד לצורכי טיפול רפואי או בהתוויה רפואית. לסקירה נכנסנו רק מחקרים שבדקו תוצאות כמותיות הקשורות למתן מוצרי הקנאביס.

סך הכול, 1237 מחקרים נמצאו במאגרי המידע. מתוכם 162 מחקרים נבחרו לבדיקה שכללה קריאה של המחקר המלא.
שמונה מחקרים נכללו בסקירה הסופית. מתוך אלו, שני מחקרים עסקו במטופלים עם אבחנת PTSD, אחד בדק מתבגרים המאובחנים במחלת הסרטן וחמשת המחקרים הנותרים בחנו מטופלים אשר קיבלו קנאביס בהתוויות מגוונות.

מחברי הסקירה ציינו שהם מצאו מספר חוויות שליליות אשר דווחו בזמן השימוש בקנאביס למטרות טיפוליות:
1. היעדר שקיפות אשר הקשה על מילוי המרשם על ידי הרופא.
2.  אי יכולת לרכוש מוצרי קנאביס ספציפיים
3. היעדר הסבר מהצוות המטפל בנושא השימוש בקנאביס
4. היעדר הסבר על תופעות לוואי
5. מחיר גבוה של מוצרי הקנאביס
6. סטיגמות בהקשר לשימוש בקנאביס

מחברי הסקירה ציינו גם מספר מאפיינים שליליים הקשורים לבטיחות השימוש בקנאביס:
1. שימוש במינון גבוה מאשר רשום במרשם
2. תופעות לוואי בעקבות נטילה של מינון יתר
3. חזרת הסימפטומים מיד לאחר הפסקת שימוש זמנית בקנאביס

מחברי הסקירה סיכמו את מחקרם בכך שרופאים הרושמים קנאביס למטרות טיפוליות צריכים להרחיב את הידע שלהם בתחום, ובנוסף, שהרגולציה והסטנדרטיזציה של מוצרי קנאביס נחוצים מאוד ועדיין קיים צורך לבחון את ההשפעות של שימוש בקנאביס רפואי לטווח ארוך.

סיכום של ד”ר יהושוע (שוקי) אבירם, דירקטור התחום הקליני בסאיקי:
זהו מחקר מעניין מאוד ויחסית חדשני במובן שבשונה מסקירות אחרות שניתחו נתונים סטטיסטיים, במחקר זה בדקו את הדיווחים יותר באופן איכותני והגיעו לממצאים על ידי מציאת תמות (מסרים/רעיונות מרכזיים) שלא דווחו בצורה אקדמית עד היום.
הממצאים העיקריים הם חסמים כלכליים, בירוקרטיים ורגולטוריים של המטופלים ושל הרופאים, אבל גם תופעות לוואי מהטיפול, כנראה עקב חוסר ההדירות בטיפול והשימוש במוצרים שלא ניתן לנטר ולהגביל את הכמות שלהם.
עם זאת, מאכזב שלצד ההיבטים השליליים, החוקרים בחרו שלא לדווח גם על תמות חיוביות בטיפול ועל אילו השפעות חיוביות המטופלים מדווחים, הרי הם לא היו צורכים את הטיפול אם היו לו רק היבטים שליליים ואנו יודעים על דיווחי יעילות רבים ממטופלים ממחקרים רבים אחרים.

לקריאת המאמר המלא (באנגלית)>>

 

Gliksberg O, Kushnir T, Sznitman SR, Lev-Ran S, Brill S, Amit BH, Feingold D. Negative experiences of patients using medicinal cannabis: A systematic review of qualitative studies. J Clin Nurs. 2023 Sep;32(17-18):5607-5618.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משאף ומחסנית SyqeAir

להפחתה מהירה בעוצמת כאב עצבי כרוני1, במינימום תופעות לוואי2-3 – לשיפור איכות השינה ואיכות החיים3-4.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר

  1. Almog, S, et al. (2020). European Journal of Pain, 24( 8 ), 1505-1516.
  2. Aviram, J, et al. (2021). European Journal of Pain, 25(2), 359-374.   בהשוואה לצורות המתן האחרות
  3. Aviram, J, et al. (2022). PAIN Reports, 7(3), e1011.   לאחר 120 יום טיפול במשאף
  4. Aviram, J, et al. (2023). Pharmaceuticals, 16(10), 1426.

אני רוצה לקבל מכם ניוזלטר דו חודשי!

תשלחו אותו בבקשה אל:

דילוג לתוכן