חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התפתחות של התמכרות לקנאביס בקרב משתמשי קנאביס רפואי

שיעור השימוש במוצרי קנאביס לטיפול במצבים רפואיים גדל בארה”ב כמעט פי 4.5 בין השנים 2020-2016. ישנה עליה בשכיחות שימוש במוצרי קנאביס בצורה שכיחה יותר בטיפול בכאב כרוני, בחוסר שינה, בדיכאון ובחרדה. יחד עם זאת, אין הוכחה חד משמעית ליעילות של מוצרי הקנאביס בטיפול בסימפטומים הללו. בנוסף, אין מספיק מחקרים שבדקו את ההשפעות ארוכות הטווח של השימוש בקנאביס.
בשנת 2013 נצפה שיעור של כ-31% של הפרעות השימוש בקנאביס (Cannabis Use Disorder- CUD) בקרב צרכני קנאביס לצורכי הפנאי. יחד אם זאת, נשאלת השאלה: איך מוגדרת הפרעת שימוש בקנאביס לפי ספר האבחנות הפסיכיאטרי DSM-V5 והאם אבחנה זו רלוונטית בכלל כאשר מדובר בטיפול רפואי ולא בשימוש חברתי? הנושא הזה עדיין נחשב כסוגיה לא פתורה.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את השיעור של המקרים של הפרעת השימוש לאחר תשעה חודשים של שימוש במוצרי הקנאביס.

המחקר בוצע בסגנון של מחקר קליני מבוקר, עם הקצאה אקראית.

במחקר הזה, שפורסם על ידי קבוצת חוקרים מהרווארד, אשר עקבו באופן פרוספקטיבי אחר שתי קבוצות של מטופלים. הקבוצה הראשונה של המטופלים התחילה טיפול מיידי במוצרי קנאביס, כאשר ההחלטה על הסוגים של מוצרי הקנאביס ואופן השימוש בהם הייתה בידי המטופלים. הקבוצה השנייה של המטופלים גם קיבלה רשות לבחור עצמאית את מוצרי הקנאביס ואת דרך הצריכה שלהם, אך הייתה צריכה להמתין 12 שבועות לפני תחילת השימוש (אחת תחת טיפול בקנאביס רפואי והשניה ברשימת ההמתנה) למשך תשעה חודשים באופן רנדומלי (הערה של ד”ר אבירם: אני לא חושב שמניעת טיפול בשביל מחקר קליני זו התערבות אתית כאשר מדובר בתקופה כזו ארוכה ובמטופלים עם מחלות כרוניות).
חשוב לציין שמוצרי הקנאביס נרכשו על ידי שימוש בכרטיס מיוחד, וכך כנראה החוקרים יכלו לנטר אילו מוצרי קנאביס נרכשו בפועל.

במחקר עקבו גם אחר מדדים של אינסומניה, כאב, דיכאון, חרדה וסימפטומים של CUD – אשר נמדדו על ידי מטפל מיומן, רופא או אחות, על סמך שאלון מתוקף. זה נקבע לפי צ’קליסט (לינק למרכיבי השאלון) שמספק ציון על סולם של 0-11, כאשר 2 סימפטומים או יותר שקיימים מעידים על אבחנה של CUD וככל שהציון הכללי גבוה יותר, כך חומרת הבעיה גבוהה יותר.

לפי תוצאות המחקר, מתוך 186 המטופלים שהשתתפו במחקר, 163 מטופלים ביצעו מעקב מלא אחד לפחות. מתוך 163 המטופלים הללו, כ-68% היו נשים, בגיל ממוצע של 37 שנים.
כל המטופלים אשר התבקשו לרכוש מוצרי קנאביס במיידי, עשו זאת. לעומת זאת רק 37% מהמטופלים שהיו צריכים להמתין 12 שבועות טרם הרכישה של מוצר הקנאביס עשו זאת רק אחרי תקופת המתנה. ולמרות זאת, מתוך המטופלים בקבוצת ההמתנה שלא רכשו מוצרי הקנאביס, 75% מהמטופלים דיווחו שהשתמשו בקנאביס לפחות פעם בשבוע במשך חודש אחד לפחות בתקופת המעקב (כנראה רכשו שלא בעזרת הכרטיס המיוחד).

לפי תוצאות המחקר, נמצא שהדיווחים על מדדים של דיכאון השתפרו לאחר תקופת המעקב, אך מדדי הכאב, שינה וחרדה לא השתפרו. בנוסף, החוקרים מצאו שלאחר תקופת המעקב, 11.7% מכל המשתתפים (19 מתוך 163), ו-17.1% מאלו שצרכו קנאביס באופן יומי או כמעט יומי פיתחו CUD אשר עבורו נמצא קשר חיובי בין תדירות השימוש בקנאביס ועוצמת הכאב. באופן מעניין, המטופלים שהשתמשו בקנאביס 3 פעמים ויותר במהלך השבוע, היו בסיכון גבוה פי 2.7 לפתח CUD לעומת אלה שהשתמשו במוצרי הקנאביס פחות מ-3 פעמים בשבוע. יחד עם זאת, לא נמצא קשר בין משך השימוש בקנאביס לבין הסיכוי לפתח CUD.

חוקרים סיכמו את מחקרם בכך שמטופלים שהשתמשו במוצרי קנאביס לצורכי טיפול פיתחו CUD בשיעור נמוך יותר (11.7%-17.1%) לעומת אנשים שהמשתמשים בקנאביס לצורכי פנאי 31% (נתון שנלקח ממחקר אחר שבוצע בארה”ב). החוקרים ציינו שלא מצאו שיפור במדדי כאב, שינה וחרדה במהלך המעקב.

סיכום של ד”ר יהושוע (שוקי) אבירם, דירקטור התחום הקליני בסאיקי:

המסקנה המעניינת של המחקר הזה היא שמשך השימוש במוצרי הקנאביס לא קשור להתפתחות ה-CUD אלא רק תדירות השימוש.

לפני בכלל שניתן להתייחס לתוצאות המחקר, אתייחס למדדים בצ’ק ליסט שלדעתי אינם רלוונטיים למטופלים, אלא רק לשימוש חברתי בתוך האבחנה. כלומר, לתפיסתי, שאלון זה כלל לא יכול לשמש עבור מטופלים בצורתו הנוכחית מהסיבות הבאות:

 1. Difficulty containing use of cannabis- the drug is used in larger amounts and over a longer period than intended:
  בעצם מגדירים שכל מטופל שדורש טיטרציה של העלאה במינון יש לו בעיה, זה נוגד לחלוטין התנהלות רפואית היות ובכל תרופה מעלים מינון בשלב מסויים כדי להגיע להשפעה קלינית.
 2. Cannabis is used in contexts that are potentially dangerous, such as operating a motor vehicle:
  כיצד יכולים מאות האלפים בעלי הרישיון להמשיך לתפקד או לעבוד ללא יכולת להתנייד.
 3. An inordinate amount of time is occupied acquiring, using, or recovering from the effects of cannabis:
  רוב צורות המתן דורשות התעסקות רבה, הרגולציה דורשת המון התעסקות ברישיונות ונסיעה בין בתי מרקחת ויש מטופלים שההשפעה של הטיפול עליהם יותר ארוכת טווח מאשר על אחרים.

בנוסף, לגבי מתודולוגיית המחקר עצמו:

 1. עצם האבחנה של המטופלים בכלי שנבנה ותוקף עבור שימוש חברתי של חומר מסויים הוא בעייתי.
 2. כמו רבים ממחקרי הקנאביס, לא נעשה פה מעקב מסודר על אופן הצריכה, כמות, מינונים ועוד, אלא התייחסו לקנאביס כאילו הוא ישות אחת, וזו כמובן טעות מתודולוגית חמורה.

לקריאת המאמר המלא (באנגלית)>>

 

Cooke ME, Potter KW, Jashinski J, Pascale M, Schuster RM, Tervo-Clemmens B, Hoeppner BB, Pachas GN, Evins AE, Gilman JM. Development of cannabis use disorder in medical cannabis users: A 9-month follow-up of a randomized clinical trial testing effects of medical cannabis card ownership. Front Psychiatry. 2023 Mar

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משאף ומחסנית SyqeAir

להפחתה מהירה בעוצמת כאב עצבי כרוני1, במינימום תופעות לוואי2-3 – לשיפור איכות השינה ואיכות החיים3-4.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר

 1. Almog, S, et al. (2020). European Journal of Pain, 24( 8 ), 1505-1516.
 2. Aviram, J, et al. (2021). European Journal of Pain, 25(2), 359-374.   בהשוואה לצורות המתן האחרות
 3. Aviram, J, et al. (2022). PAIN Reports, 7(3), e1011.   לאחר 120 יום טיפול במשאף
 4. Aviram, J, et al. (2023). Pharmaceuticals, 16(10), 1426.

אני רוצה לקבל מכם ניוזלטר דו חודשי!

תשלחו אותו בבקשה אל:

דילוג לתוכן